COMMITTEES‎ > ‎

COLLEGE COMMITTEE

1. CALENDAR COMMITTEE

Convener:   Dr. K. Siva Kumar, Sr. Lecturer in Chemistry

Members:    1. Sri. C.Ratna Rao, HOD of Electronics

                   2. Sri. M.Venkateswara Rao, HOD of English

                   3. Sri. K.Kameswara Rao, Sr. Lecturer in Physics    

                   4. Sri. J.Sreedhar, C.Lecturer in Physics

                   5. Dr. D.L.N.Raju, C. Lecturer in Commerce                                    

2. TIMETABLE COMMITTEE 

Convener:        Dr. N. Venugopal Reddy,  HOD of Physics

Members:    1.  Dr. Smt. S. Usha,  HOD of Commerce

                   2.  Dr. Smt. D. Vijaya Kumari, HOD of Chemistry

                   3.  Smt. P. Vijayasree, Lecturer in Maths

                   4.  Dr. Smt. M. Vani, HOD of Zoology

                   5.  Dr. Y. Arundhathi, HOD of Economics

                   6. Sri. T. Sreenath, Lecturer in Politcal Science        

3. Discipline and Anti-Ragging Committee

Convener:       Dr. L.R. Mohan Kumar  Reddy,  HOD of History 94400 76935

Members:    1. Dr. P. Bhaskarudu,  HOD of Maths     94901 08326                                 

                   2. Capt. Dr. S. Azaml Basha, HOD,  Psychology  89851 36140

                   3. Dr. N. Nagaraju, Lecturer in Botany                       

                   4. Sri B. Madhava Reddy,  Phy. Education                         

                   5. Sri P. Mohana Moorthy,  Lect. in English 94414 95414

                   6. Sri V. Chandra Babu, Lect. in Economics 94923 79545                

                   7. Sri P. Bhaskar, Lect. in History           94923 79545

4. Hostel monitoring Committee:

Warden :              Sri C. Subramanyam,   HOD, Computer Science

Dy.Wardens:    1.   Dr. Y. Dasaradhudu,  Lecturer in Physics

                         2.  Sri P. Mohana Moorthy,  Lecturer in English                                   

                         3.  Sri  M. Kiran Kumar Raju, Lecturer in Economics

Members:         1. Dr. P. Bhaskarudu,  HOD,  Mathematics         

                        2. Capt. Dr. S. Azmal Basha,  HOD,  Psychology

                        3. Dr. S. Markandeyan,  Lecturer in English

                        4. Dr. C.Ramesh, HOD of Botany                       

5. Debates, Essay writing, Elocution & Quiz Committee:

Convener:        Dr. N. Bheemanna,   HOD of Telugu

Members:     1.  Dr. K. Siva Kumar,  Lecturer in Chemistry

                   2.  Sri P. Muneendran,  Lecturer in English

                   3. Sri C. Munikrishna Reddy, Lecturer in Telugu      

                   4. Smt. T. Triveni, Lecturer in Hindi                         

                   5. Dr. V. Ananda Naidu, C. Lecturer  in English

6. Career Guidance Cell

Convener:        Dr.  A. Sarangapani, Lecturer in Chemistry

Members:    1. Dr. Y.Arundhathi,HOD of Economics

                   2. Smt. A. Surekha, Lecturer in Botany                    

                   3. Dr.  P. Muni Lakshmi,  Lecturer in Zoology

                   4. Sri  D. Suresh Babu, C. Lecturer  in Computer Science

7. cultural Committee:

Convener:        Dr. P. Vijayasree, Lecturer in Maths                    

Members:    1.  Sri.C. Munikrishna Reddy,  Lecturer in Telugu

                   2. Sri. M. Kiran Kumar Raju, Lecturer in Economics

                   3. Sri. J. Prabhakar, Lecturer in Economics

                   4. Sri  D. Suresh Babu, C. Lecturer  in Computer Science

8. public relation officers committee

Convener:        Dr. L.R. Mohan Kumar Reddy,  HOD, History

Members:    1.  Dr. N. Bheemanna,  HOD, Telugu

                   2. Dr. P. Bhaskar, Lecturer in History                       

                   3. Dr. N. Nagaraju,  Lecturer in Botany

                   4. Dr. V.H.H. Surendra Babu, C. Lect. Physics

9. Examination committee

Convener:        Dr. P. Bhaskarudu,  HOD of Maths

Members:    1.  Sri C. Subramanyam,  HOD i/c, Computer Science

                   2.  Sri T. Sreenath , HOD  of  Pol. Science

                   3.  Dr. S. Markandeyan, Lecturer in English

                   4.  Sri. C.Munikrishna Reddy, Lecturer in Telugu

                   5.  Dr. A.V.Chandra Sekhar, Lecturer in Physics

                   6.  Sri. K.Subramanyam Naidu, Lecturer in Economics

                   7.  Sri V.Ramesh, Lecturer in Maths                        

                   8.  Sri. K.Purushotham Naidu, C. Lecturer in Chemistry

                   9.  Dr.  D.L.N. Raju, C.Lecturer in Commerce

                  10.  Sri V.Chennakesavulu Reddy, C Lecturer in Computer Science

10.  attendance committee

Conveners: 1. Sri C. Subramanyam,  HOD i/c, Computer Science

                    2. Dr. Smt. S. Usha,  HOD of Commerce                

                    3. Dr. M.Vani,  HOD of Zoology                             

Members:     1. Sri. Y.Bhaskar Reddy,  Lecturer in Maths

            2. Dr. Y.Arundhathi,  HOD of  Economics

             3. Dr. A.B. Rajesh Kumar,  C. Lecturer - Comp.Science    

            4. Smt. C. Kiranmayai, C. Lect. in Comp.Science

            5. Sri A. Sukesh Reddy, C. Lect. in Comp.Science

            6. Smt. P. Sreelatha, C. Lect. in Comp.Science                 

11. Students Council

Convener :           Dr. L.R. Mohan Kumar Reddy, HOD of History

Co-Convener :     Dr. N. Venugopal Reddy,  HOD  of Physics

Members:         1. Dr. S. Azaml Basha, HOD,  Psychology

                        2. Sri C. Munikrishna Reddy, Lecturer in Telugu

                        3. Dr. K. Siva Kumar,  Lecturer in Chemistry

                        4. Smt. A. Surekha, Lecturer in Botany

                        5. Dr. D. Vijaya Kumari,  HOD of Chemistry       

                        6. Sri. E.Ramakrishna Reddy, Lecturer in Maths

                        7. Sri. R.Ravi Kumar, Sr. Lecturer in Physics

                        8. Sri. V.Chandra Babu, Lecturer in Economics.

                        9. Dr. P. Mohan, C. Lect. in Bio-Technology        

                      10. Dr. P. Nagaraju, C. Lect. in Envi. Science

12. IQAC committee:

Convener:        Dr. N. Venugopal Reddy,  HOD  of Physics

Members:    1.  Sri C. Rathna Rao, HOD of Electronics

                   2.  Dr. S. Azaml Basha, HOD,  Psychology

                   3. Dr. N. Nagaraju,  Lecturer in Botany

                   4.  Sri B. Yuvaraja Reddy,  C. Lect. in Commerce

13. Games & Sports committee:

Convener:        Sri B. Madhava Reddy, Lecturer in Phy. Education

Members:    1.  Dr. L.R. Mohan Kumar Reddy, HOD of History

                   2.  Dr. P. Chalapathi, Lecturer in Chemistry

                   3. Sri M. Kiran Mumar Raju, Lecturer in  Economics

                   4. Sri V. Ramesh  Lectruer  in Mathematics              

                   5. Sri D. Subramanyam Raju, Lect. in English         

                   6. Sri D. Prabhakar , C. Lect.  in Chemistry

                   7.  Sri Dr. V.H.H. Surendra Babu , C. Lect.  in Physics

14. MAGAZINE committee:

Convener:        Dr. N. Bheemanna, HOD of Telugu

Members:    1.  Dr. M. Venkateswara Rao, HOD of English

                   2.  Dr. S. Markandeyan, Lecturer in English

                   3.  Dr. P. Lokanadhamandadi, Lecturer in Telugu

                   4. Smt. D. Bhagyalakshmi,  Lecturer in Telugu

                   5. Smt. T. Triveni, Lecturer in Hindi

Technical Staff

Members:    1.Sri. Y. Hari               2. Smt. N. Sudharani

Science Club

Co-ordinator:   Dr. C. Ramesh,  Reader & HOD Botany

Secretary  :         Dr. N. Nagaraju.

Joint Secretary : Mr. Y.V. Raghu Ram, III BSc., (MPC)

Treasurer  :         Dr. A.V. Chandra Sekhar

Organising Committe: All HODs of Science Departments

Members:    1. Dr. K. Siva Kumar

                   2. Dr. J. Radha Krishna

                   3. Sri. K.N.V.V.S.S.S. Chakravarthy

                   4. Dr. P. Nagaraju

                   5. Dr. Smt. P.S. Poornima     

                   6. Sri. J. Seshadri